تبلیغات
بهداشت حرفه ای (occupational health ) - نكات ایمنی برق در خانه

امروز:

نكات ایمنی برق در خانه

» نوع مطلب : دانستنی ها ،ایمنی در صنعت ،

هیچ وقت سیم برق را از روی محلهای تیز رد نكنید چون ممكن است بریده شده و قسمتی از آن لخت شود سیم بریده شده را هیچوقت با نوار چسب وصل نكنید. حتماً آن را كوتاه و یا ...

 

هیچ وقت سیم برق را از روی محلهای تیز رد نكنید چون ممكن است بریده شده و قسمتی از آن لخت شود سیم بریده شده را هیچوقت با نوار چسب وصل نكنید. حتماً آن را كوتاه و یا تعویض نمایید.

به هیچ وجه سیم لخت را داخل سوراخهای پریز نكنید و اگر دو شاخه یك وسیله برقی شكسته است هر چه سریعتر یك دو شاخه سالم تهیه كنید.

از یك پریز برق برای چند وسیله برقی استفاده نكنید و از كشیدن سیم از كف منزل یا زیر فرش كه احتمال برخورد پای افراد با آن و یا یوشیدن سیم وجود دارد خودداری كنید.

سیم كشی ساختمان خود را به افراد مجرب و كاردان سپرده تا مقطع كابلهای ساختمان را متناسب با قدرت دستگاهها و وسایل برقی مورد استفاده انتخاب نماید. تنها زدن یك جرقه كافی است تا خدای ناكرده سرمایه و حاصل یك عمر تلاش شما نابود گردد.

حتی المقدور پریزهای برق را دور از دسترس اطفال كار بگذارید و حتماً برای آنها از درپوش مخصوص استفاده كنید و مراقب باشید كه كلیدها و پریزها از محل خود خارج نشده و دو شاخه های وسایل برقی شما شكستگی نداشته باشد.

چنانچه در زمینه برق تخصص ندارید اقدام به تعمیر یا تعویض قطعات برق دار ننمائید و كارهای پیچیده را به یك نفر متخصص سپارید

هنگام تعویض لامپ سوخته یا شكسته حتماً كلید چراغ را خاموش كنید و با استفاده از فاز متر از قطع جریان برق مطمئن شوید. همیشه از زیرپایی مقاوم و عایق استفاده كنید.

قبل از روشن كردن وسیله برقی یا برای خاموش كردن آنها ابتدا از كلید دستگاه استفاده كنید و هرگز دو شاخه وسیله برقی روشنی را از پریز نكشید.

رعایت نكردن اصول ایمنی، نشانه دانش، مهارت یا شهامت نیست بلكه گویای بی توجهی است كه قطعاً خسارتهای جبران ناپذیری وارد می سازد.

درصورت بروز حادثه با حفظ خونسردی كامل اقدامات زیر را انجام دهید:

مصدوم برق زده می بایست به سرعت از جریان برق جدا گردد برای این كار چند نكته باید رعایت شود در صورتی كه برقگرفتگی با ولتاژ بالا( فشار قوی) باشد.

باید از افراد متخصص كمك گرفت و اگر برق گرفتگی با ولتاژ كم باشد برق منازل كلید برق را بلافاصله خاموش كرده و یا فیوز برق را باز كنند.در غیر اینصورت می توانید با استفاده از یك قطعه چوب خشك، پارچه، پلاستیك و یا روزنامه چند بار تا شده و قرار دادن یك جسم عایق در زیر پا نظیر یك تكه لاستیك خشك مصدوم را از تماس با سیم برق دار جدا نمایید.

در هیچ شرایطی بدون عایق كردن خود نباید بدن شخص برق گرفته را لمس نمایید زیرا بی تردید خودتان نیز دچار عارضه برق گرفتگی خواهید شد.

بلافاصله از افرادی كه در محل حادثه حضور دارند برای خبر كردن پزشك و آوردن آمبولانس كمك بگیرید.


نوشته شده در : 1388/09/23  توسط : منصوری.    --() .

برچسب ها: ایمنی ، برق ، ایمنی برق ، حادثه ، کلید ، پریز ، سیم برق ، دوشاخه ،